Skip to product information
1 of 5

Back to School Shopping Task Cards/ Worksheets - Money Math - Special Education

Back to School Shopping Task Cards/ Worksheets - Money Math - Special Education

Regular price $5.50 USD
Regular price Sale price $5.50 USD
Sale Sold out
Engage Students in Real-World Shopping Scenarios with our Interactive Resource! This resource offers two levels of immersive learning, simulating diverse real-world shopping experiences. Students will navigate through product prices, analyze their available funds, and make informed decisions on affordability. With practical exercises on identifying correct amounts for real products, they'll hone their money-handling skills. Moreover, students will master the art of calculating totals for multiple items, fostering critical thinking and financial literacy. Elevate your classroom experience with this empowering resource that prepares students for real-life shopping challenges!

 

 


 

 

This resource includes:

  • 2 Levels
  • Color Set
  • Black & White Set
  • 2 Pages of Money
  • Teacher Answer Key
  • 46 Worksheets per Set with 162 Questions
  • A total of 92 Different Worksheets

 

LEVEL 1 - BILLS ONLY - DOLLAR UP & QUARTERS

Individual items up to $23.00 and calculating totals up to $23.00

  • 1 What's the Dollar Up Amount Worksheet - 6 Questions
  • 5 Do You Have Enough Worksheets - 15 Questions (3 Questions per Page)
  • 5 Circle How Much Money is Needed - 15 Questions (3 Questions per Page)
  • 5 What is the Total Cost (adding up 2 - 3 items) - 15 Questions (3 Questions per Page) (Example: $4.50 + $5.00)
  • 5 Register Do You Have Enough Worksheets - 20 Questions (4 Questions per Page)
  • Reflection Worksheets with 10 Questions

 

LEVEL 2 - BILLS & COINS - EXACT RETAIL PRICES

Individual items up to $22.27 and calculating totals up to $23.00

  • 1 What's the Dollar Up Amount Worksheet - 6 Questions
  • 5 Do You Have Enough Worksheets - 15 Questions (3 Questions per Page)
  • 5 Circle How Much Money is Needed - 15 Questions (3 Questions per Page)
  • 5 What is the Total Cost (adding up 2 - 3 items) - 15 Questions (3 Questions per Page) (Example: $4.44 + $4.68)
  • 5 Register Do You Have Enough Worksheets - 20 Questions (4 Questions per Page)
  • Reflection Worksheets with 10 Questions

 

This resource is also available as part of a BUNDLE saving you 20%

Back to School BUNDLE

 

 

How to use this product:

  • Print out and have students complete as a worksheet or workbook.
  • Print & laminate for repeated use for fast finishers.
  • Project pages onto the board to complete as a class. Have students take turns circling the correct amount of money.
  • Project pages onto board and have student use the cut out or laminated money to present the correct dollar up amount needed for each question.

 

 

 

View full details